Rekreační objekty

Rekreační objekty

Rekreační objekty, jako jsou např. chaty a zahradní domky v zahrádkářských koloniích, bývají velmi často využívány pouze sezónně a v zimním období nejsou pravidelně navštěvovány. Jejich vnitřní vybavení tvoří drobná elektronika, starožitnosti, kuchyňské vybavení, elektrické nářadí, motorové sekačky, pily a další podobné snadno odcizitelné a zpeněžitelné předměty. Tyto objekty se z tohoto důvodu stávají vyhledávaným cílem zlodějů.

Majitelé tohoto typu objektů by měli v rámci prevence před krádeží v prvé řadě dodržovat několik základních pravidel. Důležité je, nenechávat v objektu i v jeho okolí žádné cennosti, zejména na viditelných místech. Pokud se nedají cenné předměty po dobu delšího neužívání objektu odvézt, je doporučováno vytvořit si jejich evidenci včetně fotodokumentace a sériových čísel, ceny a data pořízení pro případné pátrání a uplatnění škody u pojišťovny. Majitelé by se měli též vyvarovat chlubení svým majetkem před neznámými osobami. Nejčastějším způsobem vniknutí do rekreačního objektu je rozbití skleněné výplně oken či dveří nebo jejich vypáčení a rozlomení zámkové vložky. Z tohoto důvodu je vhodné je také uschovat nářadí či jiné předměty, jako jsou krumpáče, páčidla, žebříky apod., které mohou pachateli vniknutí do objektu ještě usnadnit. Zejména v zimním období je doporučováno objekt nepravidelně navštěvovat, odklízet sníh atd., aby případný pachatel nabyl na první pohled dojmu, že je objekt trvale užíván. Důležité je také všímat si podezřelých osob a vozidel v okolí.

Dojde-li i přes provedené preventivní opatření k vloupání do objektu, ihned po zjištění kontaktujte Policii ČR a v žádném případě do jejího příjezdu nic uvnitř objektu ani v jeho okolí neuklízejte. Nastane-li situace, kdy se pachatel stále nachází na místě činu, nesnažte se ho svépomocí zadržet, zapamatujte si jeho vzhled, oblečení či jiné charakteristické znaky, směr, kterým z místa unikl, a zda se pohyboval pěšky, nebo využil některý z dopravních prostředků.

Hodnotě majetku umístěného v rekreačním objektu by měly odpovídat investice do zabezpečení. Základ zabezpečení tvoří mechanické zábranné systémy jako jsou certifikované dveřní zámky a kování, uzamykatelné okenice, mříže či bezpečnostní fólie. Pro zvýšení úrovně zabezpečení je vhodné také objekt vybavit poplachovým zabezpečovacím a tísňovým systémem (PZTS), který je schopen v případě neoprávněného vniknutí do objektu vyrozumět majitele na mobilní telefon nebo pracovníky bezpečnostní agentury v dohledovém poplachovém přijímacím centru (DPPC).

Jedním z finančně dostupných řešení může být instalace PZTS Veria řady Panther. Tento poplachový systém umožňuje připojení až 8 drátových a 32 bezdrátových komponentů. Není tak při instalaci nutné nákladné budování kabeláže. Ústředny PZTS řady Panther disponují vestavěným GSM nebo IP komunikátorem, díky kterému je uživatel o případném poplachu, vyrozuměn až na 4 přednastavená telefonní čísla nebo emailovou adresu během několika sekund. Systém je napájen síťovým adaptérem z elektrické sítě a pro případ výpadku disponuje vestavěným záložním akumulátorem. Bezdrátové komponenty jsou napájeny bateriemi s průměrnou výdrží 1 až 2 roky.

Chata ext web 01

Sortiment komponentů Veria zahrnuje magnetické kontakty pro ochranu oken a dveří, PIR detektory pohybu pro ochranu vnějších a vnitřních prostor objektu a detektory tříštění skla pro ochranu prosklených ploch oken a dveří. Jelikož je řada rekreačních objektů tvořena z větší části dřevěnými materiály a vybavena krby, kamny, vařiči a dalšími spotřebiči paliv, je vhodné zabezpečovací systém vybavit o některý z detektorů požáru nebo výbušných a hořlavých plynů. Majitelé sklepů a podobných prostorů, kde hrozí zaplavení vodou, jistě ocení také možnost rozšíření systému o detektory zaplavení.

S ústřednou lze mimo jiné spárovat bezdrátový přepínač automatizace, pomocí kterého lze vzdáleně spouštět 3 zařízení napájené ze sítě 230V. Lze tak pohodlně pomocí SMS příkazu nebo aplikace spustit vytápění nebo klimatizaci objektu, vnitřní a venkovní osvětlení, zavlažování a mnoho dalšího.

Co se týče signalizace poplachu, podporují ústředny PZTS Veria připojení širokého sortimentu drátových a bezdrátových sirén ve vnitřním nebo venkovním použití.

Systém lze pohodlně ovládat pomocí bezdrátových klíčenek, klávesnic nebo vzdáleně pomocí mobilního telefonu (VERIA 8995), aplikace pro operační systém Android nebo webového rozhraní (VERIA 9005 IP).

Chata ext web 02

Pro zajištění maximální úrovně zabezpečení rekreačního objektu je vhodné doplnit PZTS o video dohledový systém (CCTV). Pro ukládání záznamů se používá buď digitální video rekordér vybavený pevným diskem, případně lze záznamy ukládat přímo v kameře na paměťovou kartu. Současné kamery standardně disponují řadou pokročilých analytických funkcí, jako je například detekce pohybu. Je-li v objektu dostupné internetové připojení, lze živý obraz nebo pořízené záznamy okamžité prohlížet v aplikaci pro mobilní zařízení nebo ve speciálním SW pro PC. Většina kamer je vybavena infračerveným přísvitem, díky kterému lze objekt monitorovat v noci nebo za zhoršených světelných podmínek. Pořízené záznamy, na kterých je zachycen pachatel, výrazně zvyšují šance na jeho dopadení při vyšetřování vloupání či krádeže.

zpátky nahoru
VERIA | Elektronické zabezpečení objektů a zdraví