Zabezpečení pro domácnosti

Zabezpečení pro domácnosti

Bezpečnostní systémy určené pro zabezpečení domácností

Jedno přísloví praví „můj dům, můj hrad", avšak naše vlastní bezpečnost, bezpečnost našich dětí a našich nejbližších, ale i ochrana našeho majetku před trestnou činností často závisí na dodržování několika jednoduchých pravidel.

Tato pravidla nejsou nikterak nová nebo originální a v podstatě je všichni známe. Pouze je někdy podceníme, pozapomeneme nebo usoudíme, že nám riziko nehrozí. Když se pak staneme obětí trestného činu, již je pozdě si tato pravidla připomínat. Účelem tohoto článku je ukázat Vám konkrétní možnosti, jak zvýšit bezpečnostní standard vaší domácnosti pomocí nové technologie elektronického zabezpečovacího systému.

Zabezpečení objektů a nemovitostí kamerovým či elektronickým zabezpečovacím systémem Vám nabízí celou řadu výhod bez ohledu na Váš druh podnikání.

Nejčastěji napadeným objektem je byt nebo rodinný dům. Ať už je vaše domácnost kdekoli, je základem vašeho rodinného zázemí. Trávíme v ní většinu volného času a mnohdy zde máme uložený veškerý svůj majetek. Tento druh kriminality bezprostředně ovlivňuje pocit bezpečí všech občanů. Představa některých z vás, že vám případný zloděj nemá co ukrást, neboť máte jen běžné zařízení domácnosti a osobní předměty, je naprosto mylná! Nejenže se tímto málo zodpovědným přístupem k ochraně svého majetku dopouštíte veliké chyby, ale především tak zvyšujete pravděpodobnost, že to budete právě vy, kdo bude obětí trestného činu. I starší věci, které máte v domácnosti, mají pro některé zloděje velkou cenu. Ne všichni zloději se zaměřují jen na špičkové výrobky a předměty.
Vykradení domácnosti je pro každého postiženého velkým šokem. Mimo ukradených běžných věcí (spotřební elektronika), vám většinou nenávratně zmizí i předměty, ke kterým máte osobní vztah (rodinné šperky, fotografie, listiny, data uložená v PC atd.).
Metody podvodníků jsou stále rafinovanější a vynalézavější. Jak se mění zvyky ve společnosti, vznikají i nové druhy trestné činnosti, které na ně reagují. Motivací jakékoli trestné činnosti je zisk. Trestné činy by však nemohly být páchány, nebýt důvěřivosti a naivity lidí. Proto přemýšlejte a nechovejte se rizikově!

Vloupání je neoprávněný vstup do objektu (ať už komerčního nebo bytového) za účelem spáchání krádeže nebo jiného trestného činu.
Cílem zloděje tak může být jakýkoliv cíl, ať už se jedená o váš majetek, peníze, cennosti nebo vás samotné. Drzým zlodějům je zcela lhostejné, zda-li je Váš dům či byt v centru města, luxusní čtvrti či na periferii, venkově nebo na samotě. Jde jen o to, nakolik se stává vloupání do objektu pro pachatele rizikovým, jaké mechanické překážky musí překonat, popřípadě zda-li je objekt vybaven nějakým elektronickým zabezpečovacím systémem.

V dnešní době je to právě elektronický zabezpečovací systém, který ve většině případů odradí pachatele od vloupání do objektu nebo mu vloupání zkomplikuje natolik, že raději objekt opustí. Moderní prvky elektronického zabezpečení objektů jako jsou vyhodnocovací ústředny, inteligentní dveřní kontakty, kombinované detektory pohybu, kamery nebo velmi hlasité akustické sirény psychicky paralyzují vetřelce, upozorní na páchání trestného činu, zviditelní zloděje, informují majitele i kolemjdoucí, popřípadě zavolají pomoc v podobě policie nebo bezpečnostní služby.

Místa kudy se bude chtít zloděj s největší pravděpodobností dostat do vaší domácnosti, jsou prostupy v obvodu objektu v podobě oken a dveří, nazývané také jako obvodová zóna objektu.
V některých případech se zloději snaží využít otevřených oken, přes ně se pro něj stává průnik do objektu jednoduší nežli zdolávání vstupních dveří obvykle vybavených bezpečnostním zámkem nebo vyspělými mechanickými zábrannými systémy.

Pakliže se pokusí zloděj vloupat do vaší domácnosti, s největší pravděpodobností se bude snažit využít nejslabšího místa. Z tohoto důvodu doporučujeme instalovat na všechna okna i dveře bezdrátové inteligentní dveřní kontakty, po případě detektory otřesu proti vykopnutí nebo vylomení vstupních dveří.
Bezdrátové inteligentní dveřní kontakty VERIA jsou obvykle určeny pro zabezpečení obvodové zóny, k detekci otevření (napadení) dveří, oken apod. a k okamžité reakci v případě napadení chráněného objektu bez časového prodlení.
Pokud dojde k otevření střeženého okna nebo dveří, vyšle magnetický kontakt rádiový signál, který je následně přijat vyhodnocovací ústřednou elektronického zabezpečovacího systému.
Bezdrátové dveřní kontakty VERIA jsou inteligentní zařízení řízená mikropočítačem s podporou funkce pro sledování stavu oken a dveří. Pokud je pro magnetický kontakt v dané zóně zapnuta tato funkce, bude bezpečnostní systém aktivován pouze tehdy, pokud jsou všechny dveře a okna zavřeny.
Nehrozí tak nebezpečí, že by jste opustili váš domov bez toho, aniž by jste nechali neúmyslně některé okno či dveře otevřené.
V případě, že chcete mít přehled o vstupech nebo o opuštění objektu, mohou vám být tyto informace zasílány prostřednictvím SMS zprávy nebo hlášeny pomocí vámi nahrané zprávy na váš mobilní telefon, pomocí aplikace VERIA manager.

Mohou nastat okolnosti, při kterých se vy nebo vaši nejbližší ocitnete v tísňové situaci a budete potřebovat přivolat okamžitou pomoc. V rizikových místech s potenciálním nebezpečím ohrožení jako jsou vstupní dveře, ložnice, garáže apod., doporučujeme instalovat tísňová SOS tlačítka.
Tato slouží k okamžitému spuštění poplachu či přivolání pomoci za stavu mimořádné události nebo kdykoliv se cítí jeho uživatel v ohrožení. Stisknutím SOS tísňového tlačítka je vyslán signál poplachu nebo přivolání pomoci bez časového prodlení vyhodnocovací ústředně elektronického zabezpečovacího systému VERIA, která může spustit poplach sirény, rozeslat SMS zprávy na přednastavená telefonní čísla (příbuzným, sousedům, pečovatelům, policii, hasičům atd.) nebo uskuteční na tato telefonní čísla informační hlasový hovor.

Zařízení je neohroženým ochráncem především seniorů, nemocných osob, dále osob, které žijí sami, žen, dětí nebo každého, kdo se ocitne v mimořádné situaci a potřebuje přivolat okamžitou pomoc.
Bez instalace můžete umístit tísňová SOS tlačítka u vaší postele, položit na noční stolek, poličku, instalovat pod stůl nebo jen tak nosit u sebe. Tísňovým tlačítkem jsou vybaveny i další ovládací prvky bezpečnostního systému jako klávesnice, bezdrátové dálkové ovladače (klíčenky), vyhodnocovací ústředna, atd.

Nedávejte na vědomí informace o tom, že se ve vašem domě nachází jakékoliv cennosti, sbírky, šperky, starožitnosti apod. Nenechávejte otevřená garážová vrata, i když jste doma. Zloděj může ukrást vaše auto i další věci bez toho, aby vstoupil do obytných prostor vašeho domu. Zatahujte rolety a závěsy a to i v případě, že odjíždíte na krátkou návštěvu ke známým, do zaměstnání nebo na nákup. Neponechávejte doklady, peníze, šperky, notebooky a další elektroniku v zorném poli oken.
Zloděj si může vytipovat právě vaši domácnost nebo váš objekt díky okennímu systému, přes který je možné pozorovat vybavení objektu a skladbu prostoru pro vniknutí do objektu, popřípadě stanovení konkrétních cílů, které bude chtít později odcizit.

Exteriér - jako je například balkón, terasa, zahrada rodinného domu, areál objektu, parkoviště atd. lze zabezpečit celou řadou kabelových či bezdrátových detektorů reagujících na změnu teploty, pohyb, či další změny v terénu střeženého prostoru.
Interiér – podobně jako exteriér, tak i interiér - pokoje, chodby, pracovny, kanceláře, dílny, atd. lze vybavit celou řadou kabelových či bezdrátových detektorů reagujících na změnu teploty, pohyb, či další změny uvnitř střeženého prostoru, např. tříštění skla a pod.
Obvodovou zónu, tzv. perimetr, lze zabezpečit pomocí fotoelektrických plotů nebo infra bran, které se skládají minimálně ze dvou částí vzdálených od sebe i desítky metrů. Mezi nimi probíhají neviditelné infračervené paprsky nebo je šířeno mikrovlnné pole při jehož narušení dojde k okamžitému spuštění poplachu.

Obvyklou praktikou zlodějů při tipování objektů pro vloupání je noční pozorování.
Nejjednodušším cílem je objekt, ve kterém se nikdo nezdržuje, rodina právě odjela k příbuzným nebo na dovolenou. Když se v nočních hodinách a v době opakovaného pozorování vetřelci nerozsvěcí světlo nebo okolo domu není zaznamenán žádný pohyb je to obvykle pro zloděje signál pro možné napadení objektu. Olepení objektu pomocí výstražných samolepek, kombinace automatického osvětlení prostoru, kamerového systému (CCTV), či různých bezpečnostních doplňků se stává velmi účinnou prevencí před napadením takového objektu.

Díky modularitě elektronických zabezpečovacích systémů VERIA lze vybavit jakýkoliv objekt komplexním zabezpečením proti požáru, úniku hořlavých nebo toxických plynů (zemní plyn, LPG, propan, oxid uhelnatý CO). Požární zabezpečovací systém lze kombinovat pomocí hlásičů požáru, detektorů oxidu uhelnatého nebo detektorů hořlavých a výbušných plynů.
Velmi efektivním pomocníkem může být také záplavový detektor, který slouží pro indikaci zaplavení prostor (sklep, koupelna, garáž apod.) vodou.

V případě mimořádné události je již dnes nezbytné mít u sebe mobilní telefon. Informuje vás nejen o napadení objektu či o aktuálním stavu zabezpečovacího systému, ale díky němu můžete také elektronický zabezpečovací systém ovládat (aktivovat, deaktivovat), odposlouchávat co se v zabezpečeném prostoru aktuálně odehrává, informovat příslušné bezpečnostní orgány nebo zavolat pomoc.
Pomocí tak zvaných chytrých telefonů v kombinaci s DVR, HVR nebo NVR záznamovými zařízeními kamerového systému nebo ústřednami elektronického zabezpečovacího systému (EZS) lze ovládat různé typy spotřebičů, kamer, osvětlení objektu atd. Zajistěte, aby jste měli ve vaší domácnosti k dispozici alespoň dva telefony, jeden ve vaší ložnici a jeden ve společných prostorách, jako je například kuchyně nebo obývací pokoj (alespoň jeden telefon na každém patře).

V případě, že se vašemu zabezpečovacímu systému něco nezdá, v případě, že se jej někdo pokusí sabotovat nebo dojde k napadení střeženého prostoru, bude vás chtít váš elektronický zabezpečovací systém informovat o této události.

Nejen, že elektronický zabezpečovací systém VERIA dokáže chránit bezpečí vašeho domova nebo vaše podnikání před nezvanými návštěvníky, ale může vás také upozornit na požár, kouř, nebezpečí před otravou oxidem uhelnatým, záplavami a podobně. Elektronický zabezpečovací systém sleduje a chrání váš domov, vaši rodinu, vaše děti, vaše nejbližší, spustí poplach, přivolá pomoc a informuje vás o mimořádné události.

Funguje jako bodyguard ve vašem domě, ve vaší kanceláří, ve vašem průmyslovém objektu, ve dne i v noci, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.


Náš zkušený tým odborníků Vám pomůže navrhnout ten nejlepší požárně bezpečnostní systém tak, aby vyhovoval vašim potřebám a vašemu zázemí, provede jeho instalaci a zajistí jak záruční, tak jeho pozáruční servis.

 

zpátky nahoru
VERIA | Elektronické zabezpečení objektů a zdraví